google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Yazı Detayı
06 Ocak 2017 - Cuma 12:29 Bu yazı 1988 kez okundu
 
KIRMIZI GÜNLERİ HİÇ SEVMEDİM
Öztan AYDIN
 
 

KIRMIZI GÜNLERİ HİÇ SEVMEDİM

Kırmızı günlere iz bıraka bıraka yürüyor ayaklarım. Sonbahar uzaktan el sallıyor ağaçlar hazır ol da beklerken. Ben bu kırmızı günleri sevmedim, sevmeyeceğim de. Sonbahara sığınmamalıydı bu günler. Hava kasvetli, rüzgâr yalnız, ağaçlara sarılıyor her ikisi. Bu kadar hüzün doğaya da bulaşmış kâinatın üstü başı yırtık. Mutluluğun canı cehennemde. Hiç bir zaman yalnız yürümeyi düşünmemiştim kahverengi yaprakların öptüğü yolda. Yollar dahi hayâsız.

Bunca şey beynimde harikulade dolambaçlar çizerken kendi kendime yetinememeye çözümler arıyorum. Fakat yollar dahi hayâsız. Ben bu yollarda kayboldum, ben bu yollarda hüsrana yenik düştüm. Ben bu yollarda en sevdiğim şarkıları söyledim. Ben bu yollarda ona âşık oldum. Bu yollarda onunla yürümeyi düşledim. Yalnızca düşledim. Ötesi yasaktı! Bunca mutsuz insan yaşam denilen kervanda sadece ekmek ve su düşlerken, kendi düşüme yumruk atıyorum tüm egolarımı terbiyeye buyur etmek adına. Ben bu kırmızı günleri sevmedim, sevmeyeceğim de. Dikenlerin hükmü geçiyor artık çiçeklerden çok. Her güzel şey azalıyor, deniz aynı deniz değil, gemi güçlü değil. Toprak kana susamış suya değil. Çocuklar kırmızıyı sevmiyor artık biliyor musun? Kadınlar siyasetçileri, namuslu adamlar parayı, Ben de İstanbul’u. Bu yollarda Ortadoğu’yu yeniden diriltecek bir yol olmalı. Sonbaharın ardından yazın geleceğine dair inancı elde etmenin bir yolu olmalı. Bu yollarda yeniden şarkı söylemeli âşık olunmalı.

Beyaz günlere basacak ayaklarım. Yazın alnından öpeceğim, güneşin batışına şahit olmaktan çok doğuşunu şükürle karşılayacağım. Papatya kokan yollarda ellerini tutacağım. Ellerini tutmak bir devrim gerçekleştirmekten başka bir şey değil. Ellerini tuttuğum an Ortadoğu’nun çocuklarına tebessümler yağacak. Tüm yıkık şehirler yeniden dirilecek. Şarkın kulağına zafer ezanları okunacak garp karanlığa gömülürken. Afrika’da siyah, koca kıtaya taht kuracak beyaz çaresizliğine ağlarken. Anlayacağın elini tuttuğumda bir diriliş gerçekleşecek, insanlığın dirilişi. Ellerini tuttuğum an Kudüs gülecek sevgilim, ay ve yıldız daha fazla ışık saçacak Dünya’ya. Masumların ahı yerde kalmayacak, yüreği yangın yeri olmuş annelerin yüreği iyileşecek, Barış gelecek yekparem dünyaya barış.

Öyle ya da böyle o kırmızı günleri hiç sevmeyeceğim. Hadi elimi tut. Elimi hiç bırakma Allah’ım…

 
Etiketler: KIRMIZI, GÜNLERİ, HİÇ, SEVMEDİM,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937