Yazı Detayı
07 Eylül 2017 - Perşembe 12:52 Bu yazı 541 kez okundu
 
ORİJİNAL YOGA SİSTEMİ İLE DOĞRU NEFES ALIP VERMEYE HAZIR MISINIZ?
Neval KÜTÜK
nksatya83@gmail.com
 
 

ORİJİNAL YOGA SİSTEMİ İLE DOĞRU NEFES ALIP VERMEYE HAZIR MISINIZ?

Hayat nefesle başlar ve nefesle biter. Orijinal Yoga Sistemi'nin kalbi Pranayama yani nefes sanatından geçer. Pranayama ile nefes alış verişlerinizi kontrol eder; daha sağlıklı , huzurlu ve dingin bir zihne sahip olursunuz. Doğru nefes alıp verme işlemi, insanın yaşam kalitesini yükseltmesi açısından çok faydalıdır. Sadece nefes alıp vererek daha sağlıklı, mutlu, canlı ve enerjik olabilirsiniz. Nefesinizi tutarak yaşamın tüm güzelliklerini içinize çekebilir ve gerginliklerden tamamen kurtulabilirsiniz. 

Farkındalıklı bir şekilde nefes alıp vermek akciğerleri tam kapasitede ve doğru bir şekilde çalıştırır. Fiziksel, zihinsel, duygusal ve psikolojik sağlığı koruyarak geliştirir. Hastalıklara karşı direnci artırarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Hayata daha pozitif ve olumlu bakmamızı sağlar. Sinir sistemini gevşeterek sakinleşmemize ve yavaşlamamıza  neden olur. Böylece yavaş ve farkındalıklı bir şekilde hareket ettikçe enerji tükenmez. 

Heyecanlandığımızda nefesimiz hızlanır ve düzensizleşir.  Eğer rahatsak nefes de yavaş ve sakin olur. Doğru nefes; daha yavaş, daha derin ve daha farkındalıkla alınıp verilen ve tutulan nefestir. Nefes düzensizliği kalbi yorar, zihin ve sinir sisteminde gerilmeye neden olur. Kalp atışlarının hızlanmasına ve heyecana neden olur. Solunumun ritmi bozulunca beden, zihin, duyguların da dengesi bozulur. O yüzden hayatımızda nefes konrolü çok önemlidir.

Orijinal Yoga Sistemindeki Pranayama olarak adlandırılan nefes teknikleri ile yaşamanın tadını alırsınız ve hayatı daha dolu dolu yaşamaya başlarsınız. Nefesini kontrol eden zihnini, duygularını ve düşüncelerini de kontrol eder. Böylece kendisinin de farkında olur ve anda kalmanın, yaşamanın keyfini alır. 

Prana yaşam enerjisidir. Prana soluduğumuz havada, aldığımız besinde ve güneş ışınlarında vardır. Bedenimizdeki tüm organlar Prana ile yaşar. Nefes alırken tüm yaşam enerjisini içimize çekeriz. Nefesi tutarak enerjiyi depolarız. Nefesi vererek de kirli enerjiyi dışarı atarız. Doğru solunum; burundan alınıp burundan verilir. Böylece burun kanallarıyla yaşam enerjisini en yüksek oranda içimize çekeriz. 

Yavaş ve uzun nefes verme ile gerginliklerimizi atarız ve acılarımızı gideririz. Nefesi yavaş yavaş verdiğimizde oksijen alımını artırırız ve daha düzenli bir solunuma kavuşuruz. Beynimiz rahatlayarak zihnimiz sakinleşir ve böylece birikmiş tüm stresi atarız. 

Pranayama ile nefes alma, verme ve tutma işlemlerini bilinçli bir şekilde uzatırız. Böylece daha az nefes alıp vermiş oluruz. Pranayama çalışmaları ile yaşlanma durur. 

Yaşamın tüm güzelliklerini yaşamaya hazır mısınız? 
Huzuru ve nedensiz mutluluğu yaşamınıza davet etmeye hazır mısınız?
Tüm negatif duygu ve düşüncelerden kurtulmaya hazır mısınız?

Orijinal Yoga Sistemi'ndeki Pranayama nefes teknikleri ile ile her gün her an tazelenin ve yenilenin...

 
Etiketler: ORİJİNAL, YOGA, SİSTEMİ, İLE, DOĞRU, NEFES, ALIP, VERMEYE, HAZIR, MISINIZ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937