Yazı Detayı
27 Kasım 2017 - Pazartesi 14:25 Bu yazı 695 kez okundu
 
PEKİ YA SENİN EN KIYMETLİN?
Seliz ARAY
selizzarayy@gmail.com
 
 

PEKİ YA SENİN EN KIYMETLİN?

Her zaman en iyisini isteriz değil mi? Bir ev, bir iş, bir araba ya da bir sevgili. Hepsinde hep daha iyisini isteriz. Elimizdeki ile yetinmek yerine neden daha iyisine sahip olmayalım ki? Hep arayışta oluruz, arkadaşların bile daha iyisi vardır diye düşünürüz. Gerçi her zaman böyle değildir. Kimimiz elinde ki ile yetinirken, kimimiz arayışta olur. İnsanlar ne ister bilemiyorum, isteklerimizin bir sonu var mı onu da bilmiyorum. Bir hayat var önümüz de ve bunu nasıl yaşamak istersek öyle yaşayacağız. Kimden ne bekliyorsak önce biz onu yapacağız. Büyüklerimizin kullandığı bir söz var ya “iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır” çok doğru… Ne söylüyorsan önce kendine bakacaksın, ne bekliyorsan önce kendin yapacaksın. Hayat bir tarla gibi, sen ne ekersen onu sana büyütüp verecek. Sen buğday ektiğin tarladan domates beklersen alamazsın zaten. Güzel düşüncelerle süsleyeceksin beynini, insanlara iyi davranacaksın. Mevkiin ne olursa olsun kimseyi küçümsemeyeceksin. Ne kadar güzel olursan ol çirkinleri aşağılamayacaksın. İnsan olmayı öğreneceksin önce ki sonra hayattan bir şeyler bekleye bilesin. Kendini bilmezsen ne istediğini nereden bileceksin ki?

Daha iyisini aramakla ömür geçer gider ve ne yaşadığını bile anlamazsın. Senin sahip olduğunun en iyisi olduğunu düşünmelisin. Çıkan fırsatları akıl, mantık çerçevesinde değerlendirmelisin. Senin emek verdiğin bir şey ise zaten güzeldir. Onun için bir şeylerden fedakârlık ediyorsan, onun mutluluğunu iyiliğini düşünüyorsan o senindir, güzeldir. En iyisi odur çünkü emek vardır. Bir kediyi örnek alalım, hatta benim kedilerimi örnek gösterelim. Şurup dişi olan kedim bildiğiniz üç renkli sokak kedisi. Herkese göre öyle yani. Ama bizim onunla aramızda çok farklı bir bağ var. Ben ona yemek veriyorum, seviyorum, koynumda yatırıyorum. O da beni seviyor ve sürekli yanıma gelip mırıldıyor. Birçok insan var sokakta. Onun için onu ilk bulduğumda bende o sıradan insanlardan biriydim ve oda benim için sıradan bir sokak kedisiydi. Ama biz birbirimiz için bir şeyler yaptık hem ödünler verdik hem de sevdik. Şimdi ben şurup için o kadar insan içinden bir taneyim ve şurupta onca kedi arasında benim için bir tane. Sizde birilerinin, bir şeylerin bir tanesi olun. Vazgeçilmez demiyorum, en kıymetlisi olun. Ve bir şeyleri ya da birilerini kıymetli görün. İnanılmaz hazzı yaşayacaksınız. Daha iyisini aramayı bırakın. Hatta bununla ilgili çok sevdiğim bir hikâyeyi paylaşmak istiyorum kısaca.

 “Kasabanın birinde çok güzel bir kız yaşarmış. Hiçbir talibini beğenmezmiş. Bir delikanlıda bu kıza talip olmuş. Kız bu delikanlıyı da beğenmemiş. Daha sonra delikanlı başkasıyla evlenmiş, çoluk çocuğa karışmış. Yıllar sonra o kasabaya yolu düşmüş ve yaşlı bir amcaya kızı sorup evini bulmuş. Bir sürü gülleri olan bahçe içinde bir evde yaşıyormuş kız. Eve gidince birde ne görsün, evden çıkan yaşlı bir adam. Kızın iki katı yaşında, kafasında saç yok ve kambur. Sormuş oradakilere bu kim diye. Kızın kocası olduğunu söylemişler. Delikanlı inanamamış gördüklerine. Kimseyi beğenmeyen o güzel kız nasıl olurda bu adamla evlenir. Kızın yanına gitmiş ve sormuş kıza; güzelliğinle nice gencin aklını aldın, kimseleri beğenmedin. Nasıl oldu da bu adamla evlendin. Onda ne buldun? Kızda; sorunu cevaplayacağım ama önce bahçeye çıkıp en güzel gülü bana getirmeni istiyorum. Ama geriye dönüp diğer güllerden almak yok. Delikanlı çıkmış önce gözüne sarı bir gül ilişmiş. Tam onu koparacakken ileride pembe bir gül görmüş. Ona doğru ilerlemiş. Tam onu koparacakken kırmızı gonca gülü görmüş. Ona giderken başka güllere takılmış gözleri. Sonra bakmış ki bahçenin sonuna gelmiş. Oradaki solmuş gülü koparmış ve kızın yanına dönmüş. Kız gülü almış ve “Gördün mü en iyisi diyerek geçiyor hayat ve sen sonra onca güzellik arasında en kötüsüne razı oluyorsun.”

Ömrünüzü, gücünüzü, neşenizi en iyisini aramaya harcamayın. Tüm bunları elinizdekini daha güzel hale getirmeye harcayın…

En güzel yüreklere

En güzel fedakârlıklara

Sevgiyle kalın…

 
Etiketler: PEKİ, YA, SENİN, EN, KIYMETLİN?,
Yorumlar
leme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937