google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Yazı Detayı
07 Şubat 2017 - Salı 18:39 Bu yazı 14276 kez okundu
 
ŞEHR-İ ESVED
Öztan AYDIN
 
 

ŞEHR-İ ESVED

Kaldı hüznün dinmez acısı bende. Nerede gül yetişen topraklar, nerede kuşların özgürce uçtuğu gökyüzü, nerede kaygısızca koştuğum, oyun oynadığım sokaklar? Bu binalar çok büyük, bu binalar kötülüğün simgesi, şu siyah giyinen adamlarda neyin nesi? Burada herkes çok yalnız, herkes fazlasıyla somurtkan. Uzaktan duyuluyor bir imdat sesi. Kulaklar kapalı, mekânlar şatafatlı, kalpler makyajlı. Aman! Sakın kimse ağlamasın! Mutsuzluğun kol gezdiği bir dünya, lakin tuhaf olan bir durum var ki; kimse bunu kabullenmiyor müthiş bir aldanış hüküm sürmekte. Burada güneş yok, İnanabiliyor musun buna? Burada güneş yok. Şu gökyüzünün hâkimiyetini kıskanan koca binalar güneş ile kavgalı. İnsanlar telaşlı. Adımlar çok hızlı. “Hey nereye böyle ölüm var az yavaş yürü aldığın nefesin tadını çıkar .”diyesim geliyor. Korkuyorum, çünkü herkes asık suratlı. Sanırım herkesin Karadeniz’de batırdığı bir gemi var. Karıncaların dahi imreneceği ve şaşıracağı aliyyülala bir kalabalık var. Bitmeyen ayak sesleri, elden hiç düşmeyen sevgili, pek sevgili cep telefonları, bir nebze olsun bu keşmekeş ortama umut aşılayan sokak sanatçıları. Burada sadece onlar konuşuyor ritim yoluyla. Biliyor musun sahte bir sessizlik var bu şehirde. İnsanın içini, beynini, ruhunu kemiren bir sessizlik. Bu şehirde kelimeler ölü, cümleler tutuklu, korna sesleri iktidar koltuğunda. Büyük bir uçurumun kıyısında yaşıyor insanlar, şansa bağlı hayatlar, üniversiteli işsiz çocuklar, İŞKUR’un önünde bekler durur genç kalabalıklar. Elini sıcak sudan soğuk suya bulaştırmayan adamlar, boş kafayla yorduğu çenesinin faturasını millete kesen kafalar…

Büyük bir diyalektik var, haksız bir diyalektik. Aynı zamanda sürünenin, süründüren kadar sesinin çıkmadığı, cesaretinin sınıfta kaldığı, tüm bunlara göz yuman bir şehir. İşte böylesine bir şehir İstanbul. Bundan dolayı kaldı hüznün dinmez acısı bende. Nerede gül yetişen topraklar, nerede kuşların özgürce uçtuğu gökyüzü, nerede kaygısızca koştuğum, oyun oynadığım sokaklar? Nereye sakladın tüm bunları ey şehr-i esved!

Vikipedi senin hakkında pinokyoculuk yapmış. Sen ülkenin en kalabalık, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehri olabilirsin lakin en mutsuz insanları barındıran şehirde sensin.

Üzgünüm İstanbul, seni suçlamak daha kolay...

 
Etiketler: ŞEHR-İ, ESVED,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937