google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Yazı Detayı
09 Ekim 2017 - Pazartesi 16:49 Bu yazı 561 kez okundu
 
TARAFSIZ YAŞAMA ADIM ATMAK
Şirvan YÜCEL
sirvanyucel@hotmail.com
 
 

TARAFSIZ YAŞAMA ADIM ATMAK  

Dünyevi sıradan yaşam içinde insan sürekli yargılamak zorundadır çünkü bu zihnin bir fonksiyonudur. İnsan kendini çevreleyen dünyayı bu şekilde tanımlar. Bir şey götürür ve o konuda bir yorumda bulunur. İnsan dünyayı olduğu gibi görmez; onu zihnin algıladığı gibi görüp o şekilde yorumlar.

İnsanın yaptığı yorumlar onun yargısının hem nedeni hemde sonucudur. İnsan ilk kez gördüğü bir şeyi önce zihninde yorumlar, bu yorum zihninde iz bırakır, daha sonra benzer şeyler gördüğünde zihnindeki daha önce oluşmuş izler yorumlarına temel oluştur. Bu nedenle zihnini aşmayan hiç kimse tarafsız olamaz. Yargının olumlu yada olumsuz olması ise tamamen bireyin kişiliği ile ilgilidir. Kişilikte oluşmuş belirli kalıplar yorumların nasıl olacağını belirler. Yani sıradan insan algıladığını özgürce, tarafsız olarak görme kapasitesine sahip değildir.

Zihin tüm izlenimleri kaydeder. Ve bunu geleceğe kopyala yapıştır metodu ile yapıştırır. Bu yüzden insanın geleceği geçmişin yargıları altında şekillenir. Zihnin bu süreci insanın tarafsız olmasını engeller. Ancak bu işleyiş durduğunda zihin sessizleşir ve yargısız kalır. İnsan ancak o zaman yargısız olabilir.

Tarafsız olabilmek için, insan şimdide kalmalı, geçmişin anılarından ve geleceğin hayallerinden özgür olmalıdır. Bunun için düşünce değil algı düzeyinde yaşamak gerekir algı dediğimiz unsur, farkındalıkla gelişir ve insanın iç dünyasını keşfetmesiyle devam eder. Orijinal Yoga Sistemi kişinin içe dönmesini sağlayarak  farkındalığı yükseltip, güçlü kılıyor. Zihin şimdide kalınca yargı ortadan kalkar ve tarafsızlık durumu devreye girer.

Genel toplum ve eğitim  düzeninde bireyin tarafsız olma şansı çok düşüktür çünkü kalıplaşmış bir yapı durumu söz konusudur. Fakat böyle olmasına rağmen imkansız değildir. Birey önce kendi iç dünyasını keşfedecek, farkındalığı yükselecek ve tarafsız olma sanatı kendiliğinden gelişecek, insan olumlu ya da olumsuz alışkanlıkları çabuk ediniyor, kendi içine dönme alışkanlığını edindi mi, artık hiç birşey imkansız ve zor olmayacaktır. Kişi hayatını zorlaştıran alışkanlıkla, hayatını kolaylaştıran alışkanlıkların yerini değiştirince hayatı daha kolay ve tarafsız olacaktır.

Tarafsız olmak, yargılamamak ve zihni aşmak demektir.” Akif Manaf

 YARGILARINIZLA DEĞİL ALGILARINIZLA, YAKLAŞMANIZ DİLEĞİMLE...

 
Etiketler: TARAFSIZ, YAŞAMA, ADIM, ATMAK, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937